Wchodzisz do łazienki i właśnie planujesz się umyć. Chcesz wziąć prysznic lub wygodnie poleżeć w wannie, aby zrelaksować się przed kolejnym trudnym dniem. A może po prostu chcesz tylko umyć zęby, odkręcasz kran i… leci z niego brudna, brązowa woda, która skutecznie odstrasza Cię od wykonania zamierzonego planu.
Woda w rdzawym kolorze, która leci z kranu przeważnie nie jest szkodliwa, lecz jednak może być dość niepokojąca, bo jest to coś czego normalnie na co dzień nie powinno być. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, od http://secretmans.fr/category/evenement skorodowanych rur, przez nawarstwianie się minerałów, po awarie wodociągów i odcięcie dopływu wody do kranów na pewien czas.
Jeśli widzisz, że z Twojego kranu leci ciemnobrązowa, rdzawa woda, może być to dla Ciebie nieprzyjemne przeżycie i przykry widok, zwłaszcza jeśli nie wiesz, dlaczego tak się dzieje. Postaramy się więc wyjaśnić, skąd taka woda się bierze i jakie mogą być przyczyny takiego koloru wody z Twojego kranu.
Pamiętaj – Jeśli masz jakikolwiek problem hydrauliczny lub kanalizacyjny, Chegem możesz zawsze skontaktować się z nami. Wykonujemy udrażnianie rur w Warszawie i okolicach, oraz przepychanie rur i usługi Wuko Warszawa.
Przyczyny rdzawej wody w kranie.
Woda, która leci z kranu może posiadać różne kolory – od rdzawobrązowego, poprzez żółtawy lub czerwonawy. Spowodowane może być to zawartością nadmiaru osadów lub minerałów.
Minerały, które najczęściej powodują odbarwienie wody to żelazo i mangan. Różne drobne złogi tych minerałów mogą dostawać się do strumienia wody z kilku różnych źródeł – naturalnych lub stworzonych przez człowieka. Minerały te mogą być również odpowiedzialne za wszelkie nieprzyjemne smaki lub zapachy, jakie może posiadać Twoja woda.
Jakie są zatem główne przyczyny występowania takich problemów z wodą w naszych kranach? Mogą być różne scenariusze ale jest kilka takich, które najczęściej występują lub najczęściej mogą się powtarzać.
Najczęstszym powodem brudnej wody w kranie jest dłuższa przerwa w dostawie wody, np. gdy występuje awaria wodociągów, lub gdy w budynku z jakiegoś powodu zostaje zakręcony centralny zawór wody. Dotyczy to często sytuacji, gdy odłączona jest zarówno zimna, jak i ciepła woda, a z kranu po odkręceniu kurka słychać czasem syczenie. Nie ma się czym martwić, kiedy woda zostanie ponownie włączona, wystarczy odkręcić kran, odczekać chwilkę czasu aż pierwsza brudna woda z osadem zleci i za chwilę powinna już lecieć czysta woda.
Możesz sprawdzić, czy w okolicy nie zostały wywieszone wcześniej jakieś powiadomienia o utrudnieniach w dostępie do bieżącej wody lub modernizacjach skutkujących jej odcięciem na pewien czas. Jeżeli są to prace wcześniej planowane, to zapewne takie powiadomienia pojawią się w pobliżu twojego miejsca zamieszkania lub być może można o nich wyczytać na stronie internetowej miejskich wodociągów. Oczywiście jeśli Baguio awaria jest nagła, informacja taka może dotrzeć z pewnym opóźnieniem.
Jeżeli nie było żadnej awarii na mieście, ani też żadnej przerwy w dostawie wody, a posiadasz podgrzewacz i zarówno zimna, jak i gorąca woda posiada nieprzyjemny i nienaturalny kolor, może być to oznaka, że rury doprowadzające wodę z podgrzewacza zardzewiały lub skorodowały.
W sytuacji, gdy woda zmieniła kolor tylko dla wody gorącej, oznaczać to może że w zbiorniku podgrzewacza osadził się osad albo rdza. Problem może tu się z czasem jeszcze bardziej pogłębiać, więc warto byłoby tę sytuację skontrolować z pomocą doświadczonego fachowca hydraulika.
Brudna woda tylko z niektórych kranów.
Jeżeli spotkasz się z sytuacją, gdzie w jednej części domu lub mieszkania leci normalna woda, a w innej części leci brudna, może to oznaczać problem z konkretną rurą wodociągową. Jeżeli sytuacja się powtarza i mieszkasz w domu jednorodzinnym, możliwe że trzeba sprawdzić stan rury powodującej problem. W takiej sytuacji nie czekaj, tylko skontaktuj się z nami.
Skorodowana rura, przenosząca brudną wodę, może stanowić poważne zagrożenie większą awarią, pęknięciem i zalewaniem. Warto reagować w takiej sytuacji aby zdążyć na czas i zapobiec większym problemom.