telefon: 507320204   //   e-mail: przepychanierurwarszawa@gmail.com

Jak oszczędzać wodę

Oszczędzanie wody.

oszczędzanie wodyWiele mówi się od dłuższego czasu o oszczędnościach w gospodarstwie domowym. Oszczędzać można na różne sposoby. Może to być zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, mogą to być również oszczędności związane z zakupami żywności lub innych produktów. Petawawa Oszczędzać także możemy na wodzie. Rachunki za wodę ciepłą i zimną obciążają kieszenie Polaków, warto więc pomyśleć i przeanalizować, jak możemy oszczędzić aby płacić mniejsze rachunki za zużycie wody w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych.

Pomimo tego iż nasza planeta obfita jest w wodę i nazwana jest dlatego „niebieską planetą” nie oznacza to że wodę można używać bez końca i marnować. W wielu domach zainstalowane są już od wielu lat specjalne liczniki zużycia wody, często oddzielne dla wody ciepłej i zimnej. Płacimy więc za każde zużycie wody, za każde odkręcenie kranu w kuchni, łazience i wszędzie tam, gdzie jest źródło wody w domu lub mieszkaniu. 

Niestety w domach lub mieszkaniach mogą też wydarzyć się nagłe i niekontrolowane awarie hydrauliczne, które także wiązać się mogą z dużym wypływem wody, gdy mamy chociażby do czynienia z uszkodzoną lub pękniętą rurą. Gdy zdarzy się zator, powinniśmy niezwłocznie wezwać pogotowie hydrauliczne, czyli doświadczonych fachowców, Bielsko-Biala wykonujących udrażnianie rur w Warszawie lub innym mieście, którzy zajmą się naszym wodnym problemem. Pomijając kwestię awarii, których przecież nikt nie potrafi przewidzieć, jak zatem możemy w codziennym życiu wprowadzić oszczędności? Co zrobić aby nasze rachunki związane z używaniem wody zmniejszyły się.

Sposoby na oszczędności.

prysznicPodstawowym sposobem na oszczędności jest zmniejszenie zużycia wody. Będzie to także wiązało się z dbałością o środowisko, ponieważ sam proces dostarczania wody do naszych domów jest energochłonny. Uzyskanie ciepłej wody z kranu wymaga energii. Ważne jest nasze nastawienie w tym kierunku aby wodę oszczędzać i wyrobienie pewnych nawyków. Liczniki wody w naszych domach wbrew pozorom mogą być naszym sprzymierzeńcem i pomagać w kontrolowaniu zużycia wody. 

Kiedy myjemy zęby lub np. golimy się, warto zakręcać wodę aby nie leciała niepotrzebnie przez cały czas. Nie musimy także lać wody do wanny na tzw. full i wypełniać ją po brzegi. Można nalać np. do połowy. W przypadku prysznica także warto starać się zminimalizować czas spędzony pod prysznicem. Dodatkowo, właśnie zamiast tradycyjnej kąpieli i wlewania masy litrów do wanny, można kąpiel zastąpić szybkim prysznicem.

Powinniśmy także skontrolować stan armatury sanitarnej w domu. Czy nasze krany nie kapią, czy w toalecie nie leci stale woda z powodu zepsutej spłuczki, czy nic nigdzie nie cieknie i wszystko jest szczelne? To wydawałoby się drobiazgi, lecz w dłuższej perspektywie czasu potrafią wpłynąć na koszty zużycia wody.

Wiele nowoczesnych baterii łazienkowych i kuchennych wyposażonych jest obecnie w tzw. saint-médard-en-jalles rencontre femme ronde perlator. Jeżeli nasza bateria nie ma perlatora, warto pomyśleć na jej wyposażeniem w ten przydatny element. Co to jest perlator? Jest to po prostu końcówka na kran pozwalająca oszczędzać wodę w taki sposób, że zamontowana siatka posiadająca drobne oczka napowietrza wylatującą z kranu wodę. Tak ukierunkowana i napowietrzona woda pozwala odnieść wrażenie, że wody jest znacznie więcej i ma większe ciśnienie niż w rzeczywistości. Zmniejsza więc w ten sposób jej zużycie.

Dla osób mieszkających w domach i posiadających ogrody, świetnym pomysłem jest zbieranie deszczówki. Staje się to coraz bardziej popularne. Można kupić specjalne zbiorniki na deszczówkę, choć i może być to np. jakaś plastikowa beczka. Oczywiście woda z deszczówki do picia się nie nadaje ale można ją wykorzystać do innych celów jak np. do podlewania roślin, zamiast korzystania z wody z wodociągów.

Oszczędzanie wody w kuchni.

woda z kranu w kuchniW kuchni także możemy oszczędzać wodę. Zwłaszcza osoby które lubią gotować lub wieloosobowe rodziny mogą oszczędzać wodę np. podczas zmywania naczyń. Zmywarki to także w tej kwestii świetne urządzenia pomagające w oszczędzaniu wody. Zużywają one często znacznie mniej wody niż gdybyśmy mieli stale ręcznie zmywać naczynia. Warto także uruchamiać zmywarkę dopiero wtedy, gdy jest już w pełni naładowana. Pozwoli to zmniejszyć ilość wykonywanych cykli i tym samym zużycie wody. Podobnie zresztą powinniśmy postąpić w przypadku pralki.

Gdy myjemy owoce lub warzywa, także nie musimy robić tego zawsze pod bieżącą wodą. Możemy nalać wody do miski, a wodę po opłukanych owocach lub warzywach możemy użyć do podlania kwiatów w mieszkaniu.

Jeżeli w kuchni musimy korzystać z kranu, to tutaj również można pomyśleć o użyciu perlatora. Koniecznie też sprawdźmy krany, ich szczelność i stan rur w kuchni aby zminimalizować ryzyko awarii.

Inne możliwości.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami ogrodu, również możemy uzyskać wiele oszczędności. Przede wszystkim możemy postarać się pozyskiwać wspomnianą już wcześniej deszczówkę. Jeżeli jednak musimy skorzystać z podlewania wężem podłączonym do kranu, także powinniśmy podlać rośliny tylko tyle ile im potrzeba. Trawniki podlewać tylko rano i wieczorem aby zmniejszyć ilość odparowywanej wody i zachować jej na dłuższy czas w ziemi. Można także zainteresować się wodooszczędnymi systemami nawadniania kropelkowego, pozwalające na wprowadzenie oszczędności wodny na poziomie nawet 30 do 50 procent niż w przypadku używania konwencjonalnych metod nawadniania.

Jeśli zwracamy uwagę na oszczędzanie wody i stosujemy różne metody aby zmniejszyć jej zużycie, to tak naprawdę niedużym wysiłkiem dbamy tym samym o środowisko i jednocześnie o swoje pieniądze, płacąc niższe rachunki.

Jeżeli doświadczyłeś nagłej awarii hydraulicznej z która nie możesz sobie poradzić, wezwij doświadczone pogotowie hydrauliczne Warszawa.