telefon: 507320204   //   e-mail: przepychanierurwarszawa@gmail.com

Jak oszczędzać wodę

Oszczędzanie wody.

oszczędzanie wodyWiele mówi się od dłuższego czasu o oszczędnościach w gospodarstwie domowym. Oszczędzać można na różne sposoby. Może to być zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, mogą to być również oszczędności związane z zakupami żywności lub innych produktów. Oszczędzać także możemy na wodzie. Rachunki za wodę ciepłą i zimną obciążają kieszenie Polaków, warto więc pomyśleć i przeanalizować, jak możemy oszczędzić aby płacić mniejsze rachunki za zużycie wody w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych.

Pomimo tego iż nasza planeta obfita jest w wodę i nazwana jest dlatego „niebieską planetą” nie oznacza to że wodę można używać bez końca i marnować. W wielu domach zainstalowane są już od wielu lat specjalne liczniki zużycia wody, często oddzielne dla wody ciepłej i zimnej. Płacimy więc za każde zużycie wody, za każde odkręcenie kranu w kuchni, łazience i wszędzie tam, gdzie jest źródło wody w domu lub mieszkaniu. 

Niestety w domach lub mieszkaniach mogą też wydarzyć się nagłe i niekontrolowane awarie hydrauliczne, które także wiązać się mogą z dużym wypływem wody, gdy mamy chociażby do czynienia z uszkodzoną lub pękniętą rurą. Gdy zdarzy się zator, powinniśmy niezwłocznie wezwać pogotowie hydrauliczne, czyli doświadczonych fachowców, wykonujących udrażnianie rur, którzy zajmą się naszym wodnym problemem. Pomijając kwestię awarii, których przecież nikt nie potrafi przewidzieć, jak zatem możemy w codziennym życiu wprowadzić oszczędności? Co zrobić aby nasze rachunki związane z używaniem wody zmniejszyły się.

Sposoby na oszczędności.

prysznicPodstawowym sposobem na oszczędności jest zmniejszenie zużycia wody. Będzie to także wiązało się z dbałością o środowisko, ponieważ sam proces dostarczania wody do naszych domów jest energochłonny. Uzyskanie ciepłej wody z kranu wymaga energii. Ważne jest nasze nastawienie w tym kierunku aby wodę oszczędzać i wyrobienie pewnych nawyków. Liczniki wody w naszych domach wbrew pozorom mogą być naszym sprzymierzeńcem i pomagać w kontrolowaniu zużycia wody. 

Kiedy myjemy zęby lub np. golimy się, warto zakręcać wodę aby nie leciała niepotrzebnie przez cały czas. Nie musimy także lać wody do wanny na tzw. full i wypełniać ją po brzegi. Można nalać np. do połowy. W przypadku prysznica także warto starać się zminimalizować czas spędzony pod prysznicem. Dodatkowo, właśnie zamiast tradycyjnej kąpieli i wlewania masy litrów do wanny, można kąpiel zastąpić szybkim prysznicem.

Powinniśmy także skontrolować stan armatury sanitarnej w domu. Czy nasze krany nie kapią, czy w toalecie nie leci stale woda z powodu zepsutej spłuczki, czy nic nigdzie nie cieknie i wszystko jest szczelne? To wydawałoby się drobiazgi, lecz w dłuższej perspektywie czasu potrafią wpłynąć na koszty zużycia wody.

Wiele nowoczesnych baterii łazienkowych i kuchennych wyposażonych jest obecnie w tzw. perlator. Jeżeli nasza bateria nie ma perlatora, warto pomyśleć na jej wyposażeniem w ten przydatny element. Co to jest perlator? Jest to po prostu końcówka na kran pozwalająca oszczędzać wodę w taki sposób, że zamontowana siatka posiadająca drobne oczka napowietrza wylatującą z kranu wodę. Tak ukierunkowana i napowietrzona woda pozwala odnieść wrażenie, że wody jest znacznie więcej i ma większe ciśnienie niż w rzeczywistości. Zmniejsza więc w ten sposób jej zużycie.

Dla osób mieszkających w domach i posiadających ogrody, świetnym pomysłem jest zbieranie deszczówki. Staje się to coraz bardziej popularne. Można kupić specjalne zbiorniki na deszczówkę, choć i może być to np. jakaś plastikowa beczka. Oczywiście woda z deszczówki do picia się nie nadaje ale można ją wykorzystać do innych celów jak np. do podlewania roślin, zamiast korzystania z wody z wodociągów.

Oszczędzanie wody w kuchni.

woda z kranu w kuchniW kuchni także możemy oszczędzać wodę. Zwłaszcza osoby które lubią gotować lub wieloosobowe rodziny mogą oszczędzać wodę np. podczas zmywania naczyń. Zmywarki to także w tej kwestii świetne urządzenia pomagające w oszczędzaniu wody. Zużywają one często znacznie mniej wody niż gdybyśmy mieli stale ręcznie zmywać naczynia. Warto także uruchamiać zmywarkę dopiero wtedy, gdy jest już w pełni naładowana. Pozwoli to zmniejszyć ilość wykonywanych cykli i tym samym zużycie wody. Podobnie zresztą powinniśmy postąpić w przypadku pralki.

Gdy myjemy owoce lub warzywa, także nie musimy robić tego zawsze pod bieżącą wodą. Możemy nalać wody do miski, a wodę po opłukanych owocach lub warzywach możemy użyć do podlania kwiatów w mieszkaniu.

Jeżeli w kuchni musimy korzystać z kranu, to tutaj również można pomyśleć o użyciu perlatora. Koniecznie też sprawdźmy krany, ich szczelność i stan rur w kuchni aby zminimalizować ryzyko awarii.

Inne możliwości.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami ogrodu, również możemy uzyskać wiele oszczędności. Przede wszystkim możemy postarać się pozyskiwać wspomnianą już wcześniej deszczówkę. Jeżeli jednak musimy skorzystać z podlewania wężem podłączonym do kranu, także powinniśmy podlać rośliny tylko tyle ile im potrzeba. Trawniki podlewać tylko rano i wieczorem aby zmniejszyć ilość odparowywanej wody i zachować jej na dłuższy czas w ziemi. Można także zainteresować się wodooszczędnymi systemami nawadniania kropelkowego, pozwalające na wprowadzenie oszczędności wodny na poziomie nawet 30 do 50 procent niż w przypadku używania konwencjonalnych metod nawadniania.

Jeśli zwracamy uwagę na oszczędzanie wody i stosujemy różne metody aby zmniejszyć jej zużycie, to tak naprawdę niedużym wysiłkiem dbamy tym samym o środowisko i jednocześnie o swoje pieniądze, płacąc niższe rachunki.