telefon: 507320204   //   e-mail: przepychanierurwarszawa@gmail.com

Instalacje hydrauliczne kiedyś i dziś

Historia instalacji hydraulicznych sięga nawet ok 3-4 tys. lat p.n.e. Odkryto z tych czasów pierwsze prowizoryczne instalacje na rzece Indus w Indiach. Duży rozwój instalacji hydraulicznych miał miejsce w Egipcie. W ok 2500 roku p.n.e Egicjanie opracowali i budowali już rury miedziane. Jak na tamte czasy była to bardzo zaawansowana technologia, dzięki której można było tworzyć nawet łazienki z systemami nawadniającymi oraz kanalizacje. Takie châlons en champagne couple libertin instalacje hydrauliczne budowano wówczas nawet w grobowcach.

W tym okresie także możemy mówić również o powstaniu pierwszych siedzących toalet. Również w późniejszych już czasach w Grecji, budowniczowie tworzyli rozbudowane systemy kanalizacji podziemnej wraz z systemem odprowadzania ścieków. Budowano akwedukty czyli kanały wodociągowe, odkrywane w dzisiejszych czasach przez archeologów.

Również nie można tu pominąć Imperium Rzymskiego, w którym także opracowywano i zakładano rencontre le havre złożone systemy wodno-kanalizacyjne. Woda często doprowadzana była do różnego rodzaju łaźni, studni publicznych oraz domów. Materiałem, który wtedy wykorzystywano do budowy instalacji, był często brąz oraz ołów. Wielokrotnie też wykańczane były marmurowymi oprawami.  Rzym mógł poszczycić się wieloma milami akweduktów i rur doprowadzających wodę do wielu miejsc w Rzymie.

pézenas homme rencontre Systemy i instalacje hydrauliczne w późniejszych i obecnych czasach

W późniejszych czasach opracowywano coraz bardziej zaawansowane instalacje i systemy hydrauliczne. W XVI wieku budowano już żeliwne instalacje, które doprowadzały wodę do różnych miejsc miasta w tym również do pałacowych fontann. Materiał ten oraz miedź, wykorzystywano również dużo później na świecie. Dopiero po II Wojnie Światowej, w latach sześćdziesiątych, z uwagi na powojenne niedobory miedzi, zaczęto wprowadzać i wykorzystywać w instalacjach tworzywa sztuczne.

W dzisiejszych czasach, systemy i instalacje hydrauliczne są bardzo zaawansowane i ciągną się nie raz przez całe kilometry. Podłączane są do nich różnego rodzaju pompy, zawory, przyłącza, abyśmy zwłaszcza w miastach, mogli korzystać z wody prawie w każdym miejscu w którym stoi budynek.

W instalacjach sanitarnych, materiałem jaki obecnie najczęściej się stosuje, jest tworzywo sztuczne, czasem także miedź. Miedź, chociaż jest wytrzymała i rzadko się zdarza korozja na takich instalacjach i raczej pokrywa się częściej patyną, to jednak tworzywo sztuczne zdominowało rynek, także z uwagi na przystępną cenę materiałów. Są one dosyć wytrzymałe, przede wszystkim odporne na korozję i mogą być w szybki sposób  łączone poprzez klejenie lub zgrzewanie. W wielu przypadkach zatem wymienia się rury metalowe na te z tworzywa.

Metody monitorowania i napraw instalacji

Oczywiście tak samo jak i kiedyś, tak i w dzisiejszych czasach zdarzać się mogą problemy z instalacjami hydraulicznymi, do których mogą należeć różnego rodzaju pęknięcia rur, uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. działaniem korzeni pod powierzchnią ziemi, korozje w przypadku rur metalowych lub zatory. Zatory mogą tworzyć się wszędzie i bez względu na to z jakich materiałów tworzona jest instalacja hydrauliczna. Opracowano więc wiele różnych metod, pozwalających na likwidację zatorów w rurach i skuteczne udrażnianie rur. Udrażnianie rur pomaga przywrócić prawidłowy przepływ wody i oczyścić złogi zagrażające poprawnej pracy całej instalacji.

Nowoczesna technologia pozwala także na monitorowanie stanu rur, nawet w takich obszarach, w których wzrok nie dochodzi i nie bylibyśmy w stanie zobaczyć występującego problemu. Do tego typu monitorowania stosuje się obecnie nowoczesne kamery inspekcyjne, pozwalające wykryć uszkodzenia lub zatory , lub też po prostu ocenić ogólny stan rur i instalacji.

Nowoczesne udrażnianie oraz przepychanie rur wykonuje się najczęściej metodami mechanicznymi przy wykorzystaniu sprężyn – i te mogą być ręczne lub elektryczne, jak również przy wykorzystaniu metod ekologicznych i ciśnieniowych, związanych z wypłukiwaniem nieczystości i udrażnianiem zatorów w rurach dzięki strumieniowy wody, wypuszczanemu z węża zakończonego specjalną głowicą, pod wysokim ciśnieniem. Jest to tak zwana metoda WUKO, którą obecnie stosuje się dość powszechnie, wykorzystując do tego celu specjalistyczne pojazdy WUKO, zaopatrzone w całą maszynerię do tego typu prac.

Przyszłość hydrauliki

Technologia cały czas idzie do przodu i cały czas inżynierowie pracują nad nowymi materiałami oraz rozwiązaniami w wielu dziedzinach techniki, w tym także dotyczy to hydrauliki. Przyszłość powinna zapewnić ludziom coraz bardziej solidne i wytrzymałe materiały, szybkość i łatwość łączenia i rozbudowywania instalacji hydraulicznych oraz jej trwałość. Materiały są cały czas dopracowywane, powstają nowe systemy i możliwości. Na pewno powstaną też nowe technologie związane z udrażnianiem i przepychaniem rur. Przyszłość pokaże jak rozwinie się ta gałąź technologii.

O historii hydrauliki możesz tez poczytać tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hydraulika

Zobacz też: WUKO Warszawa